Varikosel Soru-Cevap

Dr. Öğr. Üyesi Cüneyd Sevinç, Varikosel hastalığı ve Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı hakkında kendisine yönlendirilen soruları yanıtlıyor

Testis Ağrısı ve Şişlik Belirtileri ile Varikosel Teşhisi: Varikosel Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Mikrocerrahi #Varikosel Ameliyatı öncesi fizik muayeneye ek olarak Renkli Doppler Ultrason ile gerçekleştirdiğimiz muayenede, ameliyat sırasında bağlamak istediğimiz toplardamarların ve korumak istediğimiz atardamarların sayısını ve konumunu belirleyebiliyoruz. Bu da Mikroskobik Varikoselektomi ameliyatını daha güvenli bir şekilde ve yüksek başarı elde ederek gerçekleştirmemize olanak sağlıyor.

Çocuk Sahibi Olamama Sürecinde Erkeğin Değerlendirilmesi için Mutlaka Bir Üroloğa Başvurulmalıdır!

Varikosel, erkek üreme sağlığında sperm değerlerini en çok düşüren-bozan önemli bir sebep olarak oldukça sık görülür. Buna karşın düzeltilmesi-tedavisi mümkündür.

27 yaşındaki hastamızın sperm parametrelerindeki düşüşün önemli nedeni olan Yüksek Evreli Varikosel, çocuk sahibi olma sürecinde tedavi edilmesi gereken önemli bir problemdir. Bu açıdan erkeğin, mutlaka bir Üroloji Uzmanı tarafından muayene edilmesi oldukça önemlidir.

Varikosel Tedavi Edilmeli mi? Tedavi Edilmezse Ne Olur? Varikosel Ameliyatı Kararı Ne Zaman Verilir?

Nüks (Tekrarlayan) Varikosel Nasıl Oluşur? Nüks Varikosel Tedavisi için Yapılabilecekler Nelerdir?

Varikosel Ameliyatı sonrası Nüks (tekrarlayan) Varikoselin oluşum mekanizmaları, Nüks Varikosel tedavisinde yapılabilecekler ve Varikosel Ameliyatı Başarısı konularında Dr. Cüneyd Sevinç bilgiler veriyor.

DEV / YÜKSEK DERECELİ VARİKOSEL MUAYENESİ (9 mm)

Varikosel Teşhisi: Normal Testis Damar Yapısı ve Varikosel olan Testis Damar Yapısı Karşılaştırması

Sol Varikosel Teşhisi hakkında bilgilendirici video.

Varikosel Teşhisinde Ayakta Muayenenin Önemi Yatarak Muayenede Fark Edilmeyen Yüksek Evre Varikosel

Varikosel teşhisine yönelik yatarak muayenede fark edilmeyen ancak Renkli Doppler Ultrason ile ayakta yapılan muayenede fark edilen Yüksek Evreli Varikosel (4 mm) görülüyor.

Varikosel Teşhisi Kondu Beni Nasıl Bir Süreç Bekliyor? Varikosel Ameliyatı Kararı Nasıl Verilir?

Varikosel teşhisi ve tedavi süreci hakkında Dr. Cüneyd Sevinç açıklamalarda bulunuyor.

"Çok Şiddetli Varikosel" Muayenesi: Testis İçine Kadar İlerlemiş Varikosel

Varikosel ve Kısırlık, Varikosel Gebe Kalmaya Engel mi? INSTAGRAM CANLI YAYIN KAYDI
Dr. Öğr. Üyesi Cüneyd Sevinç, varikosel hastalığının erkek kısırlığındaki yeri ve önemi, gebe kalamama üzerine olan etkileri ve Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı'ndaki son yenilikler hakkında bilgiler vererek, izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Varikosel Cerrahisi Yeniliği: İSTANBUL VARİKOSELEKTOMİ Tekniği Nedir?

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı sırasında nüksü önlemek için geliştirdiğimiz "İSTANBUL VARİKOSELEKTOMİ" tekniği ile Mikrocerrahi tekniğe ek olarak Mikrovasküler Doppler kullanmak, iç damar ve dış damarları uzun segmentler halinde çıkartmayı hedefliyoruz.

İkinci Kez Varikosel Ameliyatı Olmak, Nüks Varikosel Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler ve Öneriler

İkinci kez varikosel ameliyatı (Nüks Varikosel Ameliyatı) olan hastamız, ameliyat sonrası 14. Günde tedavi süreci hakkında görüşlerini dile getiriyor.

Varikosel Ağrısı ve Psikolojik Etkileri, Varikosel Ameliyatı Oldum Kaç Günde İşe Dönerim?

Varikosel Ağrısı ve Psikolojik Etkileri, varikosel belirtileri, şikayetleri ve iyileşme süreci hakkında merak edilenleri hastamız anlatıyor.

Varikosel Ameliyatı Ağrı için Yapılır mı? Varikosel Ağrısı Nasıl Olur, Ameliyatla Geçer mi?

Varikosel Ağrısı ve Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkındaki merak edilenleri hastamız anlatıyor.

Varikosel Ameliyatı Zor mu? İyileşme Süreci Dikkat Edilmesi Gerekenler, İşe ve Spora Başlama Süresi

Varikosel Ameliyatı olan hastamız, kontrol muayenesinde varikosel ameliyatı sonrası iyileşme süreci, işe ve spora başlamak için uygun zaman ve dikkat edilmesi gerekenler konularında açıklamalarda bulundu.

Varikosel Nedir? Nasıl Oluşur?

Bozulduğunda Varikosel hastalığının sebeplerinden biri olarak düşünülen toplardamar içerisindeki kapakçığın ultrason görüntüsü.

Varikosel Muayenesi Bulguları ve Çift Taraflı Varikosel Teşhisi

Varikosel Muayenesi bulguları (ayakta ve yatarak) Doppler Ultrason eşliğinde değerlendirilen ve Çift Taraflı Varikosel teşhisi konan hastamızın Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı hazırlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Renkli Doppler Ultrason ile ameliyat sırasında atardamar ve toplardamar yapısı hakkında önceden fikir edindiğimiz için Varikosel Ameliyatı daha güvenilir hâle gelmekte ve başarıyı arttırmaktadır.

Sperm Testi (Spermiogram) Değerlendirme, Normal Değerler Nedir? Varikosel Ameliyatı Kararı Vermek

Sperm Testi (Spermiyogram) sonucunda temel olarak değerlendirdiğimiz parametreler (sperm sayısı, hareketsizlik ve şekil) çift taraflı varikoseli olan hastamız için yapıldı.

Varikoselin Nüks Etmesi Nasıl Anlaşılır? Nüks Varikosel Ameliyatı Hangi Hastalara, Ne Zaman Gerekir?

Varikosel nüksü değerlendirmesinde hastanın şikayetleri önemlidir. Eğer gebelik sorunu devam ediyorsa, ameliyattan da bir süre geçtiği halde testisteki şiş damarları görüyor ve bu şiş damarların testisi ısıttığını düşünüyorsak bu hem gebelikle ilgili problem olabilir hem de ağrı yapabilir. Böyle bir durumda Nüks Varikosel Ameliyatı gerekliliğine inandığımız için biz de kendi hastalarımıza bunu gerçekleştirmekteyiz.

Ayırca biz varikoselin nüksetmesi durumunda radyolojinin yazdığı rapora göre değil kendimiz Renkli Doppler yaparak, o testisin etrafındaki damarların yoğunluğunu görmek isteriz. Eğer damarlar gerçekten büyükse ve bu damarların içinde reflü akım oluyorsa ağrıyı bunların yaptığını düşünürüz, o zaman da tekrar ameliyat önerilebilir.

Varikosel Ameliyatı Gerekli mi, Kısırlık Yapar mı? Kimler Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Olmalı?

Varikosel Ameliyatı Gerekli mi, Ameliyat sonrası kısırlık riski var mı? hakkında Dr. Cüneyd Sevinç açıklamalarda bulunuyor.

Varikosel Muayenesinde Ayakta Yapılan Muayenenin Önemi ve Varikosel Ameliyatına Olan Katkıları

Varikosel Teşhisinde ayakta ve yatarak yapılan Renkli Doppler Ultrason varikosel muayenesi karşılaştırmasında ayakta yapılan muayenenin önemi görülüyor. Ayrıca Renkli Doppler Ultrason ile ameliyat sırasında atardamar ve toplardamar yapısı hakkında önceden fikir edindiğimiz için Varikosel Ameliyatı daha güvenilir hâle gelmekte ve başarıyı arttırmaktadır.

Varikosel Ameliyatı Hazırlığı Nasıl Yapılır? Renkli Doppler Ultrasonda Varikosel Muayene ve Teşhisi

Mikrocerrahi #Varikosel Ameliyatı öncesi fizik muayeneye ek olarak Renkli Doppler Ultrason ile gerçekleştirdiğimiz muayenede, ameliyat sırasında bağlamak istediğimiz toplardamarların ve korumak istediğimiz atardamarların sayısını ve konumunu belirleyebiliyoruz. Bu da Mikroskobik Varikoselektomi ameliyatını daha güvenli bir şekilde ve yüksek başarı elde ederek gerçekleştirmemize olanak sağlıyor.
Varikosel muayenesi sırasında bu hastamızın sol testisinde evre 4-5 varikosel, sağ testisinde ise evre 2 varikosel teşhisi koymuş olduk.

Mikrovasküler Doppler Cihazı nedir? Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Sonuçlarımızı Nasıl Etkiledi?

Varikosel ameliyatlarında önemli farklılıklar oluşturan Mikrovasküler Doppler cihazımızla elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, Mayıs 2020 tarihinde dünyanın en köklü Androloji dergisi olan Andrologia’da yayınlandı. Çalışmamızda da gösterdik ki; bu cihaz sayesinde varikosel ameliyatında atardamarları daha iyi koruyoruz. Çok daha kısa sürede daha fazla sayıda toplardamar bağlıyoruz ve cerrahi konfor belirgin ölçüde artıyor. Mikrovasküler Doppler cihazı kullanımı sonrası, hem primer (ilk kez) hem de nüks (tekrarlayan) varikosel ameliyatları sonrası sperm parametrelerinde düzelme oranımız yükseldi.

Varikosel Düşüğe Neden Olur mu? Varikoselin Gebelikteki Etkileri ve Testis Küçülmesiyle İlişkisi
Daha önce varikosel teşhisi konmuş ancak sperm tahlili normal olduğu görülerek ameliyat edilmemiş bir hastamız, eşinde iki kez düşük olması nedeniyle bizlere ulaştı. Yaptığımız değerlendirmede tüm testler normal gibi görünse de sol testiste varikosele bağlı küçülme yani atrofi tespit ettik. Varikoseli de büyük olan bu hastanın en kısa zamanda ameliyat olması ona fayda verecektir.

Varikosel Teşhisinde Ayakta Yapılan Muayenenin Önemi

Varikosel teşhisinde ayakta ve yatarak yapılan Renkli Doppler Ultrason muayenesi karşılaştırmasında ayakta yapılan muayenenin önemi görülüyor.

Varikosel Ameliyatı Sonrası İşe Başlama Süresi nedir? hastamız yanıtlıyor
Mikrocerrahi Varikosel ameliyatı sonrası kontrole gelen hastamız, kendi işe dönüş sürecini dile getirerek sizleri bilgilendiriyor.

Varikosel Ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir?
Varikosel Ameliyatı sırasında bağlanan toplardamarlar ve korunan atardamarların sperm kanalının yanında olmasına rağmen bununla birebir ilişkisi yoktur. Yani sperm kanalına herhangi bir kesilme, dikilme işlemi yapılmamaktadır. Bu nedenle boşalma esnasında spermin gelmesinin herhangi bir olumsuz etkisi söz konusu değildir. Ancak cinsel yaşam fiziksel bir aktivite olduğu için ve nasıl ki varikosel ameliyatı sonrası otururken veya kalkarken ağrılar oluyorsa, bu ağrılar gibi cinsellik sırasında da aşırı kas hareketi yapmayacak şekilde dikkatli olmak, korumak gerekir. Genellikle 15. Günde cinsel aktivitelerin olabileceğini düşünüyoruz ama her hastanın kendi ağrı durumuna göre karar vermesi gerekir.

Varikosel miyim? Kendi Kendine Varikosel Muayenesi ve Teşhisi nasıl yapılır?
Testisin etrafında solucan benzeri yapıları dışarıdan gözle fark edebiliyorsanız ve bu yapıları elinizde iki parmağınızı sıktığınız zaman sert kablo gibi bir yapı değil de içi boş sanki bastırabildiğiniz yumuşak bir yapı ise bunlar varikosel damarlarıdır. Doktora gitmeden kendi kendinize teşhis koyun ve tedavi edin tabii ki demiyoruz ama çoğu insan doktora gidecek vakit bulamıyor. Varikosel hastası kendi kendine teşhisi bu şekilde koyabilir. Bu şekilde dışarıdan fark edilen varikoseller zaten en ileri derece varikosellerdir ve bunlar mutlaka tedaviye ihtiyaç duyacaktır. Henüz bekâr ya da çocuk sahibi olmamış her erkek, bu muayeneyi kendine rahatlıkla yapabilir ve böyle bir problem varsa mutlaka doktora görününüz. Skrotal Doppler Ultrason ve Sperm Tahlili yapılması ile varikosel teşhisi net olarak konacaktır.


© 2024 varikoselameliyati.com
Tüm hakları saklıdır.