Varikosel Soru-Cevap

Dr. Öğr. Üyesi Cüneyd Sevinç, Varikosel hastalığı ve Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı hakkında kendisine yönlendirilen soruları yanıtlıyor

Çift Taraflı/Bilateral Varikosel Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci: Ele Gelen Damarların Kaybolması

Çift Taraflı Varikosel Ameliyatı gerçekleştirdiğimiz hastamızın, 1. Ay kontrol muayenesinde daha önce dışarıdan ele gelen damarlarının kaybolduğunu ve bu damar boyutlarının 2 milimin altında düştüğünü gözledik.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Ağrı ve Hissizlik Olur mu, İz Kalıyor mu, Kaç Günde İşe Dönerim?

Varikosel Ameliyatı süreci ve sonrası normal yaşama dönüşe yönelik sıkça sorulan sorular hastamız tarafından yanıtlanıyor.

Varikosel Cerrahisi Yeniliği: İSTANBUL VARİKOSELEKTOMİ Tekniği Nedir?

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı sırasında nüksü önlemek için geliştirdiğimiz "İSTANBUL VARİKOSELEKTOMİ" tekniği ile Mikrocerrahi tekniğe ek olarak Mikrovasküler Doppler kullanmak, iç damar ve dış damarları uzun segmentler halinde çıkartmayı hedefliyoruz.

İkinci Kez Varikosel Ameliyatı Olmak, Nüks Varikosel Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler ve Öneriler

İkinci kez varikosel ameliyatı (Nüks Varikosel Ameliyatı) olan hastamız, ameliyat sonrası 14. Günde tedavi süreci hakkında görüşlerini dile getiriyor.

Varikosel Ağrısı ve Psikolojik Etkileri, Varikosel Ameliyatı Oldum Kaç Günde İşe Dönerim?

Varikosel Ağrısı ve Psikolojik Etkileri, varikosel belirtileri, şikayetleri ve iyileşme süreci hakkında merak edilenleri hastamız anlatıyor.

Varikosel Ameliyatı Ağrı için Yapılır mı? Varikosel Ağrısı Nasıl Olur, Ameliyatla Geçer mi?

Varikosel Ağrısı ve Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkındaki merak edilenleri hastamız anlatıyor.

Varikosel Ameliyatı Zor mu? İyileşme Süreci Dikkat Edilmesi Gerekenler, İşe ve Spora Başlama Süresi

Varikosel Ameliyatı olan hastamız, kontrol muayenesinde varikosel ameliyatı sonrası iyileşme süreci, işe ve spora başlamak için uygun zaman ve dikkat edilmesi gerekenler konularında açıklamalarda bulundu.

Varikosel Ameliyatı Sonrası 4. Ay Kontrol Muayenesi, Ağrı ve Testis Küçülmesi Değerlendirmesi

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı olan hastamız Renkli Doppler Ultrason eşliğindeki 4. Ay kontrol muayenesinde, varikosel ve testis ağrısı, testis küçülmesi hakkında değerlendirmelerde bulunuyor.

Varikosel Ameliyatı Olan Hastamızın 7 Ay Sonrası Görüşleri, Varikosel Ağrı Değerlendirmesi

Varikosel Ameliyatı gerçekleştirdiğimiz hastamızın 7 Ay sonrası Varikosel Ağrısı değerlendirmeleri yer alıyor.

Sperm Testi (Spermiogram) Değerlendirme, Normal Değerler Nedir? Varikosel Ameliyatı Kararı Vermek

Sperm Testi (Spermiyogram) sonucunda temel olarak değerlendirdiğimiz parametreler (sperm sayısı, hareketsizlik ve şekil) çift taraflı varikoseli olan hastamız için yapıldı.

Varikoselin Nüks Etmesi Nasıl Anlaşılır? Nüks Varikosel Ameliyatı Hangi Hastalara, Ne Zaman Gerekir?

Varikosel nüksü değerlendirmesinde hastanın şikayetleri önemlidir. Eğer gebelik sorunu devam ediyorsa, ameliyattan da bir süre geçtiği halde testisteki şiş damarları görüyor ve bu şiş damarların testisi ısıttığını düşünüyorsak bu hem gebelikle ilgili problem olabilir hem de ağrı yapabilir. Böyle bir durumda Nüks Varikosel Ameliyatı gerekliliğine inandığımız için biz de kendi hastalarımıza bunu gerçekleştirmekteyiz.

Ayırca biz varikoselin nüksetmesi durumunda radyolojinin yazdığı rapora göre değil kendimiz Renkli Doppler yaparak, o testisin etrafındaki damarların yoğunluğunu görmek isteriz. Eğer damarlar gerçekten büyükse ve bu damarların içinde reflü akım oluyorsa ağrıyı bunların yaptığını düşünürüz, o zaman da tekrar ameliyat önerilebilir.

Varikosel Ameliyatı Gerekli mi, Kısırlık Yapar mı? Kimler Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Olmalı?

Varikosel Ameliyatı Gerekli mi, Ameliyat sonrası kısırlık riski var mı? hakkında Dr. Cüneyd Sevinç açıklamalarda bulunuyor.

Varikosel Ameliyatı Sonrası 1. Yıl Kontrol Muayenesi

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı gerçekleştirdiğimiz hastamızın 1. yıl kontrolünde, Renkli Doppler Ultrason eşliğinde atardamar ve toplardamarlar görüldü. 3 mm üstünde toplardamar varlığının olmaması ve sperm parametrelerindeki artış cerrahi başarıyı göstermektedir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası 1. Hafta Kontrol Muayenesi, Ağrı Değerlendirmesi ve İyileşme Süreci

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı gerçekleştirdiğimiz hastamızın 1 hafta sonrası ilk kontrol muayenesini Renkli Doppler Ultrason ile gerçekleştirdik. Muayene sırasında ilk dikkat ettiğimiz: testisi besleyen atardamarlar ne durumda, testis beslenebiliyor mu? buna bakıyoruz. Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatının etkilerinin toparlanması yani iyileşme süreci 3 ayı bulacaktır. Hastamız da Mikroskopik Varikosel Ameliyatı öncesi ve sonrası süreçteki deneyimlerini bizimle paylaştı.

Mikrovasküler Doppler Cihazı nedir? Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Sonuçlarımızı Nasıl Etkiledi?

Varikosel ameliyatlarında önemli farklılıklar oluşturan Mikrovasküler Doppler cihazımızla elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, Mayıs 2020 tarihinde dünyanın en köklü Androloji dergisi olan Andrologia’da yayınlandı. Çalışmamızda da gösterdik ki; bu cihaz sayesinde varikosel ameliyatında atardamarları daha iyi koruyoruz. Çok daha kısa sürede daha fazla sayıda toplardamar bağlıyoruz ve cerrahi konfor belirgin ölçüde artıyor. Mikrovasküler Doppler cihazı kullanımı sonrası, hem primer (ilk kez) hem de nüks (tekrarlayan) varikosel ameliyatları sonrası sperm parametrelerinde düzelme oranımız yükseldi.

Varikosel Düşüğe Neden Olur mu? Varikoselin Gebelikteki Etkileri ve Testis Küçülmesiyle İlişkisi
Daha önce varikosel teşhisi konmuş ancak sperm tahlili normal olduğu görülerek ameliyat edilmemiş bir hastamız, eşinde iki kez düşük olması nedeniyle bizlere ulaştı. Yaptığımız değerlendirmede tüm testler normal gibi görünse de sol testiste varikosele bağlı küçülme yani atrofi tespit ettik. Varikoseli de büyük olan bu hastanın en kısa zamanda ameliyat olması ona fayda verecektir.

Varikosel ve Kısırlık, Varikosel Gebe Kalmaya Engel mi? INSTAGRAM CANLI YAYIN KAYDI
Dr. Öğr. Üyesi Cüneyd Sevinç, varikosel hastalığının erkek kısırlığındaki yeri ve önemi, gebe kalamama üzerine olan etkileri ve Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı'ndaki son yenilikler hakkında bilgiler vererek, izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Dr. Cüneyd Sevinç, Korona Virüs günlerinde varikosel cerrahisi hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Gebelik Oluşma İhtimali nedir?

1,5 yıl önce varikosel ameliyatı olan ancak çocuk sahibi olamama şikâyetinin devam etmesi üzerine başvurup Varikosel Ameliyatını gerçekleştirdiğimiz hastamız, çocuk sahibi olma sürecini ve sevincini bizimle paylaştı. Sağlıcakla doğsun...

Varikosel Ameliyatı Sonrası İşe Başlama Süresi nedir? hastamız yanıtlıyor
Mikrocerrahi Varikosel ameliyatı sonrası kontrole gelen hastamız, kendi işe dönüş sürecini dile getirerek sizleri bilgilendiriyor.

Varikosel Ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir?
Varikosel Ameliyatı sırasında bağlanan toplardamarlar ve korunan atardamarların sperm kanalının yanında olmasına rağmen bununla birebir ilişkisi yoktur. Yani sperm kanalına herhangi bir kesilme, dikilme işlemi yapılmamaktadır. Bu nedenle boşalma esnasında spermin gelmesinin herhangi bir olumsuz etkisi söz konusu değildir. Ancak cinsel yaşam fiziksel bir aktivite olduğu için ve nasıl ki varikosel ameliyatı sonrası otururken veya kalkarken ağrılar oluyorsa, bu ağrılar gibi cinsellik sırasında da aşırı kas hareketi yapmayacak şekilde dikkatli olmak, korumak gerekir. Genellikle 15. Günde cinsel aktivitelerin olabileceğini düşünüyoruz ama her hastanın kendi ağrı durumuna göre karar vermesi gerekir.

Varikosel miyim? Kendi Kendine Varikosel Muayenesi ve Teşhisi nasıl yapılır?
Testisin etrafında solucan benzeri yapıları dışarıdan gözle fark edebiliyorsanız ve bu yapıları elinizde iki parmağınızı sıktığınız zaman sert kablo gibi bir yapı değil de içi boş sanki bastırabildiğiniz yumuşak bir yapı ise bunlar varikosel damarlarıdır. Doktora gitmeden kendi kendinize teşhis koyun ve tedavi edin tabii ki demiyoruz ama çoğu insan doktora gidecek vakit bulamıyor. Varikosel hastası kendi kendine teşhisi bu şekilde koyabilir. Bu şekilde dışarıdan fark edilen varikoseller zaten en ileri derece varikosellerdir ve bunlar mutlaka tedaviye ihtiyaç duyacaktır. Henüz bekâr ya da çocuk sahibi olmamış her erkek, bu muayeneyi kendine rahatlıkla yapabilir ve böyle bir problem varsa mutlaka doktora görününüz. Skrotal Doppler Ultrason ve Sperm Tahlili yapılması ile varikosel teşhisi net olarak konacaktır.


© 2021 varikoselameliyati.com
Tüm hakları saklıdır.